Огляд роботи делегації України в Раді Безпеки ООН 25–29 липня
Огляд роботи делегації України в Раді Безпеки ООН 25–29 липня
1. 26 липня у зв’язку із загостренням ситуації на Донбасі Постійне представництво України при ООН поінформувало Голову Ради Безпеки та Генерального секретаря ООН про основні порушення з боку РФ Мінських домовленостей. Лист Постпредства та відповідна заява МЗС з цього питання розповсюджені в якості офіційного документа РБ ООН (S/2016/650).
2. 27 липня делегація України в ООН поінформувала Голову Ради Безпеки і Генерального секретаря ООН щодо позиції України стосовно незаконного візиту Глави уряду РФ Д. Медведєва до Автономної Республіки Крим. Відповідний лист Постпредства розповсюджений в якості офіційного документа РБ ООН (S/2016/650).
3. 28 липня у зв’язку із протиправним рішенням Президента РФ, спрямованим на включення АР Крим та м. Севастополя до складу Південного федерального округу, делегація України офіційно повідомила Раду Безпеки та Генерального секретаря ООН про відсутність правових наслідків рішення Президента РФ через його незаконність. При цьому було передано заяву МЗС України із зазначеного питання. Лист делегації України та заява МЗС розповсюджені Секретаріатом ООН в якості офіційних документів РБ та ГА ООН (S/2016/661).
Позиція України була також особисто доведена до Генерального секретаря ООН та Голови РБ ООН, Міністра закордонних справ Японії, під час міністерської зустрічі РБ ООН з Генсекретарем. Постійний представник України Володимир Єльченко також дав прес-конференцію для акредитованих в ООН представників ЗМІ, яких, зокрема, поінформував про порушення Росією норм міжнародного права в рамках продовження окупації українського півострова.
Цього ж дня ППУ при ООН внесло на розгляд Ради Безпеки проект заяви РБ ООН з цього питання. У проекті документа, зокрема, йшлося про глибоку стурбованість РБ ООН відповідним рішенням російської сторони, а також ще раз підтверджено повагу до суверенітету, незалежності та територіальної цілісності нашої держави. Делегація РФ без жодної аргументації заблокувала розповсюджений українською стороною проект.
Рішення РФ щодо заяви стало черговим свідченням зловживання РФ статусом члена РБ ООН. У свою чергу, внесення проекту заяви українською делегацією та поведінка російської сторони дозволили Раді Безпеки ООН та міжнародній спільноті переконатися у протиправності рішення РФ, а також акцентувати увагу на її ролі як держави-агресора та триваючій окупації АРК.
4. Упродовж 25–29 липня делегація України в Раді Безпеки ООН брала участь в обговоренні ситуації в Іраку, Сирії, Південному Судані, Західній Сахарі, ЦАР та на Кіпрі, а також проблематики миру та безпеки в Африці, міжнародного тероризму, виборів наступного Генерального секретаря ООН та інших питань.
25 липня РБ ООН одноголосно схвалила резолюцію стосовно продовження до 31 липня 2017 року мандата Місії ООН з підтримки в Іраку (UNAMI).
26 липня РБ ООН одноголосно схвалила резолюцію РБ ООН 2300 (2016), якою було продовжено мандат Операції ООН з підтримання миру на Кіпрі (UNFICYP) до 31 січня 2017 року.
27 липня у РБ ООН відбувся брифінг щодо ситуації в регіоні озера Чад, під час якого країни-члени Ради Безпеки заслухали виступи заступників Генерального секретаря ООН Дж. Фелтмана та С.О’Брайана стосовно безпекової та гуманітарної ситуації в регіоні озера Чад, погіршення якої знаною мірою, є наслідком діяльності терористичного угруповання Боко Харам.
28 липня Рада Безпеки схвалила заяви Голови РБ ООН щодо ситуації в Західній Африці та Сахелі і діяльності Відділення ООН в цьому регіоні.
Цього ж дня відбулися відкриті дебати РБ ООН з питання миробудівництва в Африці під головуванням Міністра закордонних справ Японії Ф.Кісіди. В ході засідання схвалено Заяву Голови РБ (S/PRST/2016/12) щодо імплементації на Африканському континенті положень нещодавно схваленої резолюції РБ 2282(2016) з огляду миробудівної архітектури ООН. В ході дискусії делегації, відзначивши існування певного прогресу у просуванні сталого миру в Африці, водночас наголошували на значних проблемах у безпековій сфері та продовженні конфліктів в африканських країнах. Генсекретар ООН поінформував про заплановану на 21 вересня ц.р. в Нью-Йорку донорську конференцію з наповнення Фонду ООН з миробудівництва.
29 липня РБ ООН ухвалила резолюцію 2302 (2016), яка продовжила мандат Місії ООН в Південному Судані (UNMISS) до 12 серпня 2016 р. (нинішній мандат закінчується 31 липня).
Цього ж дня РБ ООН ухвалила резолюцію 2303 (2016) щодо направлення на початковий однорічний період поліцейського компоненту ООН до Бурунді в кількості 228 осіб з метою моніторингу безпекової ситуації та підтримки відстеження УВКПЛ порушень прав людини.
5. На тижні 1–7 серпня в рамках Ради Безпеки ООН заплановано розгляд таких питань:
— відкриті дебати РБ ООН щодо захисту дітей в збройних конфліктах (2 серпня);
— проведення другого туру індикативного голосування щодо кандидатур на посаду наступного Генерального секретаря ООН (5 серпня).