Огляд роботи делегації України в Раді Безпеки ООН 22–28 серпня
Огляд роботи делегації України в Раді Безпеки ООН 22–28 серпня
1. 23 серпня українська делегація взяла участь у відкритих дебатах РБ ООН щодо нерозповсюдження зброї масового знищення. В ході свого виступу під час засідання заступник Постійного представника України при ООН Юрій Вітренко, зокрема, привернув увагу учасників дебатів до невиконання Росією зобов’язань за резолюцією РБ ООН 1540 (2004). Ю. Вітренко зазначив, що через агресію Росії Україна була позбавлена контролю над її ядерними, хімічними та біологічними об’єктами на території тимчасово окупованого Криму та в окремих регіонах Донецької і Луганської областей. Він також наголосив, що агресивними діями проти України Росія підриває міжнародний режим нерозповсюдження зброї масового знищення.
2. 22 серпня РБ ООН схвалила заяву для преси, рішуче засудивши скоєний 20 серпня терористичний акт в м. Газіантепі (Туреччина), внаслідок якого щонайменше 54 особи загинули та більш ніж 200 отримали поранення, а також напади терористів протягом попереднього тижня, жертвами яких стали співробітники поліції та цивільні.
Того ж дня в Раді Безпеки ООН відбулися брифінг заступника Генерального секретаря ООН з питань гуманітарної допомоги Стівена О’Брайана та закриті консультації щодо гуманітарної ситуації в Сирії.
Того ж дня РБ ООН розглянула ситуацію на лівансько-ізраїльському кордоні та діяльність Тимчасових сил ООН в Лівані (UNIFIL). Після консультацій в РБ ООН розпочалось обговорення проекту резолюції про продовження мандата UNIFIL (нинішній мандат закінчується 31 серпня).
24 серпня в Раді Безпеки відбулось обговорення запуску Північною Кореєю балістичної ракети з підводного човна в порушення резолюції РБ ООН. За підсумками консультацій Рада ухвалила заяву для преси, в якій засудила запуск ракети.
Того ж дня держави-члени РБ ООН обговорили можливість здійснення на початку вересня 2016 р. візиту в Південний Судан.
25 серпня відбувся брифінг Спеціального посланника Генерального секретаря ООН Захіра Таніна щодо діяльності Місії ООН з питань тимчасової адміністрації в Косово. В ході обговорення доповіді про роботу Місії заступник Постійного представника України при ООН Юрій Вітренко, зокрема, висловив стурбованість щодо низького рівня виконання домовленостей між Белградом та Приштіною, а також закликав сторони до продовження політичного діалогу. Він окремо зупинився на темі забезпечення безпечного і сталого повернення внутрішньо переміщених осіб як важливої передумови примирення і стабільності в краї, а також привернув у цьому контексті увагу до схожих проблем переміщених осіб в Україні внаслідок триваючої російської агресії проти нашої держави.
Того ж дня РБ ООН провела консультації щодо ситуації в Ліберії та діяльності Місії ООН у цій країні (UNMIL).
Того ж дня РБ ООН схвалила заяву для преси, в якій засудила атаку терористів 24 серпня на Американський університет Афганістану (м. Кабул), внаслідок чого 13 осіб загинули та 50 отримали поранення. РБ ООН висловила занепокоєння рівнем загрози для місцевого населення, національних сил оброни і міжнародної присутності в Афганістані з боку Талібану, Аль-Каїди, ІДІЛ та незаконних збройних формувань.
26 серпня відбулись позачергові консультації РБ ООН щодо ситуації в Західній Сахарі та діяльності Місії ООН з референдуму в цьому регіоні (MINURSO).
3. На тижні 29 серпня — 4 вересня в рамках Ради Безпеки планується розгляд таких питань:
— проведення третього туру індикативного голосування щодо кандидатур на посаду наступного Генерального секретаря ООН (29 серпня);
— розгляд ситуації на Близькому Сході (29 серпня);
— розгляд ситуації в Гвінеї-Бісау (30 серпня);
— розгляд проблематики хімічної зброї в Сирії (30 серпня);
— голосування про продовження мандата UNIFIL (30 серпня);
— проведення брифінгу щодо роботи РБ ООН за місяць (1 вересня).
1–6 вересня Рада Безпеки планує здійснити регіональну поїздку до Кенії, Південного Судану та Ефіопії.