Україна взяла участь в місії Ради Безпеки ООН державами регіону басейну озера Чад
1-7 березня 2017 р. делегація Ради Безпеки ООН здійснила перший в історії візит до держав регіону басейну озера Чад, який охопив Камерун, Чад, Нігер та Нігерію. Україну представляв заступник Постійного представника нашої держави при ООН Юрій Вітренко.
Візит мав на меті проведення оцінки безпекової та гуманітарної ситуації в регіоні безпосередньо на місці подій та привернення уваги міжнародної спільноти до загрози, яку становить терористична організація «Боко Харам».
У Камеруні делегація РБ ООН провела зустрічі з Президентом П.Бійя та Прем’єр-міністром Ф.Янг. Також члени РБ ООН відвідали м.Маруа на півночі Камеруну, де провели зустрічі з представниками місцевих влад, лідерами племен, військовокомандувачами та внутрішньопереміщеними особами і біженцями, масова поява яких була спричинена діяльністю «Боко Харам».
У ході візиту до Чаду члени РБ ООН зустрілися з Прем’єр-міністром А.Падаке, з яким обговорили безпекову та гуманітарну ситуацію в країні, а також боротьбу з «Боко Харам». Крім того, окремо було розглянуто питання економічного розвитку Чаду, зокрема шляхів подолання бідності, підвищення рівня освіти, поліпшення здоров’я населення та забезпечення гендерної рівності. Делегація також відвідала штаб-квартиру французьких сил операції «Баркан».
У Нігері Рада Безпеки провела зустрічі з Президентом М.Іссуфу та членами кабінету міністрів. Було наголошено на необхідності усунення корінних чинників, які сповільнюють розвиток в Нігері – безпекові виклики, біженці, бідність, безробіття, недостатній рівень освіти, недотримання прав людини, особливо жінок та дівчат, та нестачу питної води.
Перебуваючи у Нігерії, делегація РБ ООН відвідала м.Майдугурі в штаті Борно, який найбільше постраждав від терористичної діяльності «Боко Харам». Учасники візиту побували в таборі внутрішньопереміщених осіб та зустрілися з губернатором штату Борно К.Шеттіа. Він, зокрема, зазначив, що північні регіони Нігерії потребують т.зв. «плану Маршала» та запропонував міжнародній спільноті сфокусуватися на постконфліктній реабілітації та реконструкції північної Нігерії. Делегація також відвідала регіональний командний центр підрозділів ЗС Нігерії, що ведуть боротьбу з «Боко Харам».
На завершальній стадії візиту країни-члени РБ ООН відвідали столицю Нігерії (м.Абуджа) та провели зустрічі з в.о. Президента, Віце-Президентом країни Є.Осінбаджо, представниками Представництва ООН в Нігерії, місцевих громадських організацій і Економічного співтовариства країн Західної Африки (ЕКОВАС). У ході зустрічі був обговорений увесь спектр викликів і загроз регіону – безпекових, гуманітарних, політичних, соціально-економічних, кліматичних тощо.
Крім того, делегація РБ ООН вперше за останні 10 років провела зустріч з представниками Економічного співтовариства країн Західної Африки (ЕКОВАС) та Генеральним секретарем Економічного співтовариства країн Центральної Африки (ЕККАС) А. Алам-Мі, які, зокрема, закликали міжнародну спільноту до створення спільної стратегії ЕКОВАС та ЕККАС щодо усунення чинників, які призвели до виникнення «Боко Харам».
Таким чином, перша в історії польова місія РБ ООН до країн басейну озера Чад стала важливою подією в контексті пошуку шляхів вирішення «найбільш знехтуваної» гуманітарної кризи в Африці.
Підсумки візиту делегації РБ ООН можна переглянути на веб-сайті ООН.