Огляд роботи делегації України в РБ ООН 20-26 листопада 2017 р.
20 листопада
Рада Безпеки разом з Генеральною Асамблеєю обрали Д.Бхандарі (Індія) на п’яту вакантну посаду до Міжнародного Суду ООН. Дев’ятирічний термін судді починається з 6 лютого 2018 р. Суддя від Індії приєднався до 4 інших суддів, обраних після п’яти турів голосування 9 листопада (від Франції – Р.Абрахам, Голова Суду; від Сомалі – А.Юсуф, Віце-голова Суду; від Бразилії – А.Тріндад; від Лівану – Н.Салам).
Відбувся брифінг Спецпредставника Генерального секретаря ООН з близькосхідного мирного врегулювання Н.Младенова з подальшим обговоренням у форматі закритих консультацій. Делегація України, зокрема, підтвердила позицію щодо необхідності просування політичного процесу на основі мирного співіснування двох держав – Ізраїлю і Палестини.
Відбулися брифінг та закриті консультації РБ ООН щодо ситуації в Бурунді, під час яких спеціальний посланник Генерального секретаря М.Кафандо поінформував про розвиток політичної і безпекової ситуації в країні.
21 листопада
РБ ООН провела відкриті дебати на тему«Торгівля людьми в умовах конфліктів»та схвалила відповідну резолюцію 2388 (2017).У ході дебатів Генеральний секретар ООН наголосив на неприпустимості випадків «сучасного рабства», як ті, що були нещодавно зафіксовані в Лівії. Він також відзначив особливу відповідальність міжнародного співтовариства щодо допомоги жертвам торгівлі людьми, особливо жінкам та дітям. Під час дискусії делегація України, зокрема, зазначила, що російська агресія проти українського народу призвела до різкого підвищення ризиків, пов’язаних з торгівлею людьми в нашій державі, в т.ч. випадків такої торгівлі та примусової праці – і навіть рабства – в деяких районах Донецької і Луганської областей, які перебувають поза контролем уряду України. З повним виступом української делегації можна ознайомитися тут.
22 листопада
Відбулися брифінг та консультації щодо ситуації в Іраку, під час яких держави-члени РБ ООН привітали військову перемогу ЗС Іраку над ІДІЛ та звільнення міст, які перебували під контролем терористів, а також висловили занепокоєння щодо гуманітарної ситуації в країні та закликали міжнародну спільноту надати допомогу Іраку у відновленні зруйнованих об’єктів інфраструктури, національному примиренні та притягненні до відповідальності осіб, винних у порушеннях прав людини.
У форматі закритих консультацій РБ ООН розглянула ситуацію в Західній Сахарі та діяльність Місії ООН у цьому регіоні. Члени РБ ООН висловили підтримку діяльності новопризначеного Особистого посланника Генерального секретаря ООН з питань Західної Сахари Х.Келера, а також подякували за роботу Голові Місії ООН з референдуму в Західній Сахарі К.Болдюк, яка отримала нове призначення.
За ініціативи Швеції та Уругваю РБ ООН обговорила питання щодо можливих шляхів недопущення припинення існування Спільного механізму з розслідування фактів застосування хімзброї в Сирії (СМР), мандат якого не був продовжений внаслідок нещодавнього ветування відповідних резолюцій делегацією Росії.
РБ ООН схвалила заяву для ЗМІ щодо виборів у Ліберії, в якій привітала країну з проведенням мирних президентських та парламентських виборів 10 жовтня 2017 р.
24 листопада
РБ ООН ухвалила дві заяви для ЗМІ, в якій засудила напади на Багатофункціональну інтегровану стабілізаційну місію ООН в Малі 24 листопада, в результаті яких загинули четверо миротворців (один з Буркіна-Фасо та троє з Нігерії) та один малійський військовослужбовець.
РБ ООН ухвалила заяву для ЗМІ, в якій рішуче засудила атаку терористів на мечеть Аль-Рауда в Бір-ель-Абеді (Північний Синай, Єгипет), внаслідок якої загинуло понад 300 осіб та понад 120 осіб отримали поранення.
27-30 листопада РБ ООН планує зосередити свою увагу на таких питаннях:
- брифінг та закриті консультації щодо ситуації в Сирії (27 листопада);
- брифінг та закриті консультації щодо діяльності Місії ООН у Південному Судані (28 листопада);
- брифінг щодо діяльності іноземних бойовиків-терористів (28 листопада);
- брифінг щодо ситуації на Близькому Сході (29 листопада);
- закриті консультації щодо гуманітарної ситуації в Сирії (29 листопада);
- закриті консультації щодо діяльності Тимчасових сил ООН у Лівані (29 листопада);
- закриті консультації щодо діяльності санкційного Комітету РБ ООН 1718 стосовно КНДР (29 листопада);
- брифінг щодо знищення та контрабанди культурних артефактів терористичними групами та в умовах збройних конфліктів (30 листопада).
З 1 грудня Японія перебирає місячне головування в Раді Безпеки ООН.