Огляд роботи делегації України в РБ ООН 27 листопада - 3 грудня 2017 р.
27 листопада
Відбувся брифінг Спеціального представника Генерального секретаря ООН з питань Сирії С. Де Містури щодо політичного врегулювання ситуації в цій країні з подальшим обговоренням сирійського політичного досьє у форматі закритих консультацій Ради Безпеки ООН.
Відбулося засідання РБ ООН за формулою Арріа на тему: «Партнери Афганістану: зв’язок між безпекою, розвитком і миром в регіоні Центральної Азії». Учасники наголосили на необхідності надання сприяння Афганістану у просуванні процесу національного примирення, реалізації регіональних інвестиційних проектів та гуманітарних ініціатив для населення, постраждалого від триваючого збройного конфлікту, а також боротьбі з тероризмом і наркоторгівлею.
РБ ООН схвалила заяву для ЗМІ у зв’язку із загибеллю миротворця зі складу Багатопрофільної комплексної місії ООН із стабілізації в ЦАР в результаті збройного інциденту поблизу м. Гамбо (південно-східна частина ЦАР).
28 листопада
РБ ООН провела екстрене засідання щодо стану дотримання прав мігрантів у Лівії в контексті повідомлень про випадки работоргівлі. Члени РБ ООН засудили торгівлю африканськими мігрантами в Лівії та закликали лівійську владу провести відповідне розслідування з метою притягнення до відповідальності причетних до цієї злочинної діяльності. Делегація України, зокрема, підкреслила необхідність розробки комплексних ініціатив щодо боротьби з нелегальними мігрантами в Лівії, які охоплюватимуть політичний, безпековий та соціально-економічний фактори проблеми.
Відбувся брифінг РБ ООН щодо ситуації в Південному Судані та діяльності Місії ООН у цій країні. Члени РБ ООН висловили сподівання щодо успішності зусиль Міжурядової організації з розвитку (IGAD) із підготовки Форуму щодо активізації виконання мирної угоди, проведення якого планується в грудні 2017 р.
Відбувся брифінг РБ ООН щодо протидії іноземним бойовикам-терористам, в ході якого учасники підтвердили необхідність продовження боротьби із загрозою, яку становлять для держав-членів особи, що повертаються із зон конфліктів. У контексті боротьби з цим небезпечним явищем делегація України закликала міжнародне співтовариство до якомога ширшої імплементації резолюції 2178 (2014), зокрема в частині криміналізації подорожей за кордон з метою вступу до лав терористичних організацій, застосування сучасних технологій з виявлення терористів, розробки програм протидії чинникам екстремізму та проведення роботи з дерадикалізації суспільства, а також реабілітації осіб, які були насильно переміщені в зони конфліктів разом з терористами (жінок та дітей). Було також привернуто увагу Ради Безпеки до загроз, які виникли внаслідок зовнішньої підтримки терористичної діяльності у східних регіонах нашої держави.
РБ ООН схвалила заяву для ЗМІ, в якій взяла до відома оприлюднення графіку проведення майбутніх виборів в Демократичній Республіці Конго, та відзначила необхідність дотримання узгоджених термінів.
29 листопада
Відбувся брифінг РБ ООН щодо гуманітарного становища в Сирії, під час якого було констатовано відсутність прогресу в питанні доставки гуманітарних вантажів до районів, які утримуються в блокаді урядовими силами.
Заступник Генерального секретаря ООН з політичних питань Дж. Фелтман поінформував членів РБ ООН про поточну ситуацію з виконанням Остаточної мирної угоди між урядом Колумбії та ФАРК. Як зазначалося, на нинішньому етапі темпи виконання Угоди уповільнились, що може мати вкрай негативні наслідки для всього мирного процесу.
У ході закритих консультацій члени РБ ООН висловили занепокоєння політичною кризою в Лівані, викликаною заявою Прем’єр-міністра С. Харірі про відставку, яку він зробив 4 листопада під час свого перебування в Саудівській Аравії. У цьому зв’язку були висловлені сподівання на нормалізацію ситуації після повернення С. Харірі до Лівану 26 листопада та відкликання ним зазначеної заяви.
У ході позачергового брифінгу РБ ООН обговорено запуск КНДР міжконтинентальної балістичної ракети 28 листопада. Усі члени Ради Безпеки засудили провокативну діяльність Пхеньяна у порушення низки резолюцій РБ ООН. Дискусія засвідчила необхідність подальшої активізації міжнародних зусиль з пошуку шляхів задля недопущення зростання північнокорейської ядерної загрози.
30 листопада
РБ ООН провела брифінг щодо захисту культурної спадщини під час збройних конфліктів, у рамках якого було обговорено стан та перспективи виконання тематичної резолюції РБ ООН 2347 та внесок у цю діяльністю спеціалізованих установ та організацій (ЮНЕСКО, Інтерполу, Управління по боротьбі з тероризмом та Управління з наркотиків і злочинності ООН).
РБ ООН схвалила заяву для ЗМІ щодо виконання Остаточної мирної угоди між урядом Колумбії та ФАРК, висловивши підтримку її повному виконанню усіма сторонами.
1 грудня
РБ ООН схвалила тимчасову програму роботи на поточний місяць, яка була підготовлена японським головуванням у грудні 2017 року. Окрім планових питань, упродовж місяця РБ ООН проведе брифінг міністерського рівня щодо нерозповсюдження зброї масового знищення в контексті ситуації в КНДР (15 грудня) та відкриті дебати щодо викликів сучасності для міжнародного миру і безпеки (20 грудня). Очікується також, що 11 грудня відбудеться засідання РБ ООН з тематики дотримання прав людини в КНДР.
РБ ООН провела закрите засідання у форматі Арріа на тему «Незбройні підходи до захисту цивільного населення».
4–18 грудня РБ ООН планує зосередити свою увагу на таких питаннях:
— брифінг та закриті консультації щодо ситуації в Ємені (5 грудня);
— дебати щодо діяльності міжнародних трибуналів з питань колишньої Югославії та Руанди (6 грудня);
— зустріч країн-контрибуторів Місії ООН у Південному Судані (6 грудня);
— брифінг Голови санкційного Комітету РБ ООН 1591 стосовно Судану (6 грудня);
— брифінг та закриті консультації щодо діяльності Місії ООН у Південному Судані (7 грудня);
— закриті консультації щодо хімічної зброї в Сирії (7 грудня);
— брифінг Голів санкційних комітетів РБ ООН, каденція яких закінчується до кінця року (8 грудня);
— зустріч країн-контрибуторів Сил ООН зі спостереження за роз’єднанням (12 грудня);
— брифінг щодо співпраці між Суданом та Міжнародним кримінальним судом (12 грудня);
— брифінг та закриті консультації щодо ситуації в М’янмі (12 грудня);
— брифінг та закриті консультації щодо діяльності Офісу ООН у Центральній Африці (13 грудня);
— закриті консультації щодо діяльності Місії ООН у Ліберії (13 грудня);
— ухвалення резолюції про продовження мандата Місії ООН у Південному Судані (14 грудня);
— брифінг та закриті консультації щодо ситуації в Сирії (14 грудня);
— закриті консультації щодо діяльності Сил ООН зі спостереження за роз’єднанням (14 грудня);
— брифінг міністерського рівня щодо нерозповсюдження зброї масового знищення в контексті ситуації в КНДР (15 грудня).