Діяльність України в ООН з Чорнобильської проблематики
ООН відіграє провідну роль у міжнародних зусиллях, спрямованих на мінімізацію довготермінових наслідків Чорнобильської катастрофи.
Починаючи з 1990 р. Генеральною Асамблеєю ООН схвалюється резолюція щодо зміцнення міжнародного співробітництва та координація зусиль у справі вивчення, пом’якшення та мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи (з 1993 р. – на дворічній основі, а з 2007 р. – на трирічній). Наступне схвалення «чорнобильської» резолюції ГА ООН має відбутися у 2022 році.
З нагоди закриття Чорнобильської станції, у грудні 2000 р. 55-ю сесією ГА ООН було ухвалено резолюцію “Закриття Чорнобильської АЕС”, в якій віталося рішення Уряду України про закриття станції. На початку 1990-х років відповідні резолюції та рішення щодо Чорнобиля схвалювалися в рамках Економічної та Соціальної Ради та Дитячого фонду ООН.
Впродовж 1994-2004 рр. “чорнобильське” питання знаходилося в компетенції заступників Генерального секретаря ООН, координаторів надзвичайної гуманітарної допомоги Я.Акаші (Японія), С.Віейра ді Мелло (Бразилія), К.Ошими (Японія), Я.Егеланда (Норвегія).
З 27 квітня 2004 р. координація роботи на цьому напрямку здійснюється Програмою розвитку ООН (ПРООН). Координатором міжнародного Чорнобильського співробітництва є один з найвищих посадовців в ієрархії ООН – Адміністратор ПРООН Й.Штайнер (Німеччина), що свідчить про важливість тематики на порядку денному ООН.
У 1991 р. в рамках ООН було створено Міжустановчу цільову групу з питань міжнародного співробітництва щодо Чорнобиля (Inter-Agency Task Force for the International Cooperation on Chornobyl), яка займається питаннями координації оперативної діяльності ООН на чорнобильському напрямку “в полі”. До складу групи, яку нині очолює Адміністратор ООН Й.Штайнер, входять представники Програми розвитку ООН, Управління координації гуманітарних питань, Дитячого фонду ООН, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки та культури, Фонду ООН з питань народонаселення, Програми ООН з питань довкілля, Міжнародної організації праці, Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, Міжнародного агентства з атомної енергії, Наукового комітету ООН з питань дії атомної радіації, а також інших міжнародних структур, зокрема Європейської Комісії, Європейського банку реконструкції та розвитку, Міжнародної Федерації товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця. Останнє засідання групи відбулося 24 квітня 2020 р. в режимі відео-конференції з огляду на пандемію COVID-19.
Традиційно щороку переважно у квітні в рамках ООН проводиться низка заходів з привернення уваги до Чорнобильської проблематики, що охоплюють економічну, соціальну та медичну сфери. Періодично, протягом 20 років, Постійним представництвом України при ООН спільно з неурядовою організацією «Світовий інформаційний трансфер/WIT» проводяться тематичні міжнародні конференції з питань охорони здоров’я та навколишнього середовища, присвячені питанням Чорнобиля.
Наразі підхід Об’єднаних Націй до проблем Чорнобиля полягає у зосередженні основної уваги на поступовому переході від гуманітарної допомоги до підтримки соціально-економічного розвитку постраждалих територій.